Powichrowscy Uprawa Pieczarek,

Czy pieczarki dla dziecka to dobry pomysł?

Powichrowscy Uprawa Pieczarek,

Spotkaliśmy się niedawno ze stwierdzeniem, że grzyby nie mają w sobie żadnych wartości odżywczych. Nic bardziej mylnego. Pieczarki to nie tylko smaczny, niskokaloryczny dodatek do potraw, ale także źródło wielu witamin i pierwiastków.

CZY DZIECI MOGĄ JEŚĆ PIECZARKI?

Powichrowscy Uprawa Pieczarek,

Pieczarki dla dziecka to temat wywołujący wiele burzliwych dyskusji. Niestety wielu rodziców wierzy w mity i legendy znalezione w sieci. Z pierwszym z nich, odnośnie braku wartości odżywczych, rozprawiliśmy się wyżej.

Drugim, powszechnie panującym przekonaniem jest myśl, że dzieci absolutnie nie powinny jeść grzybów. Jeśli chodzi o okazy znalezione w lesie, jest to w stu procentach prawda. Absolutnie nie powinno się ich podawać dzieciom. Dlaczego? Nie ma ludzi nieomylnych. Każdy, nawet najbardziej wytrawny grzybiarz i znawca tematu może się pomylić, a taka pomyłka może kosztować zbyt wiele – czasami nawet życie.

O ile organizm dorosłego człowieka jest w stanie poradzić sobie w takim przypadku, o tyle organizm dziecka nie jest jeszcze do końca rozwinięty i zetknięcie z takim niebezpieczeństwem może skończyć się tragicznie.

Pieczarki, pochodzące ze specjalistycznej hodowli na pewno będą bezpiecznym rozwiązaniem. Bardzo ważnym kryterium wyboru będzie znajomość ich źródła i pewność, że nie zostały znalezione na łące.

Czy pieczarki dla dziecka to dobry pomysł?, Powichrowscy Uprawa Pieczarek

OD KIEDY DZIECKO MOŻE JEŚĆ PIECZARKI? 

Powichrowscy Uprawa Pieczarek,

 Grzybów leśnych nie powinno podawać się dzieciom do 12 roku życia. Bezpiecznym substytutem będą dla nich na pewno pieczarki, które jak wspomnieliśmy wyżej, są bogatym źródłem wielu witamin i innych składników odżywczych.

 Czy pieczarki dla niemowlaka to dobry pomysł?

Okazuje się, że tak. Pozwolimy sobie tutaj przytoczyć zalecenia dwóch niezależnych od siebie organizacji, zajmujących się żywieniem dzieci. Brytyjska First Step Nutrition proponuje włączenie pieczarek do diety dziecka już w wieku 10-12 miesięcy. Oczywiście mówimy tutaj o formie poddanej obróbce termicznej (pieczarki można też spożywać na surowo, np. w sałatkach).

Podobne zalecenia wydała kanadyjska agencja rządowa Health Canada, rekomendująca podanie pieczarek dzieciom już w wieku od 6 do 24 miesięcy.

Od kiedy dokładnie w takim razie
dziecko może jeść pieczarki?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę dotychczasowe zróżnicowanie posiłków. Jeśli do tej pory maluch otrzymywał różnorodne potrawy, lepiej powinien sobie poradzić ze strawieniem pieczarek (które nie są wbrew pozorom ciężkostrawne, ale o tym szerzej przeczytasz tutaj). Jeśli natomiast dziecko dostawało do tej pory głównie przeciery lub kaszki czy kleiki, lepiej poczekać do ukończenia pierwszego roku życia.

CZY NA PEWNO WARTO PODAWAĆ PIECZARKI DZIECIOM?

Powichrowscy Uprawa Pieczarek,

Oczywiście, że tak. Poza tym, że znajdziesz w nich wartościowe białka, błonnik i węglowodany, pieczarki obfitują także w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu). Są również bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy A, E i D oraz takich pierwiastków jak potas, miedź czy selen.

Mają bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka, wzmacniają układ odpornościowy i stanowią wspaniały prebiotyk, wspierający utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach.

Podsumowując, pieczarki dla dziecka to zdecydowanie dobry pomysł. Kiedy powinny pojawić się w jego diecie? W zależności od wcześniejszego zróżnicowania jadłospisu można je wdrożyć nawet już w 10-12 miesiącu życia. Grzyby hodowlane zaleca się podawać dzieciom nawet 1-2 razy w tygodniu, zastępując nimi porcję warzyw.

Podziel się tym ze znajomymi!