Powichrowscy Uprawa Pieczarek,

Kiedy pieczarki są zepsute i gdzie je prawidłowo przechowywać?

Powichrowscy Uprawa Pieczarek,

Pieczarki to produkt, który znajdziemy w sklepach przez cały rok. Nie każdy jednak wie jak się z nimi obchodzić, jak je przechowywać i kiedy nie nadają się już do spożycia. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak i gdzie przechowywać pieczarki oraz nauczysz się rozpoznawać kiedy są zepsute.

GDZIE ROSNĄ PIECZARKI?

Powichrowscy Uprawa Pieczarek,

 Możesz je spotkać zarówno w warunkach naturalnych, jak i w specjalnie przystosowanych do tego halach uprawowych. Jeśli chcesz ich szukać w pobliskim lesie, to nie jest najlepszy pomysł. W okresie od maja do października pieczarki rosną na łąkach, pastwiskach czy zaoranym polu uprawnym.

Nie każdy jest jednak znawcą grzybów, a pieczarki bardzo łatwo pomylić z gatunkami, które spożywa się tylko dwa razy – pierwszy i ostatni. Dlatego, aby mieć pewność, odnośnie tego z jakim grzybem masz do czynienia, polecamy szukać ich w sprawdzonych źródłach lub sklepach, gdzie trafiają na przykład z ekologicznych upraw i niczym nie odbiegają od pieczarek znalezionych na łonie natury.

GDZIE PRZECHOWYWAĆ PIECZARKI?

Powichrowscy Uprawa Pieczarek,

 Pamiętaj, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad i przede wszystkim przechowywać pieczarki w odpowiednich warunkach. Nigdy nie wkładaj ich do foliowych worków.

Najlepszym miejscem do ich przechowywania będzie z oczywistych względów lodówka, ale pamiętaj, że nie lubą temperatury wyższej niż 2°C. Przed schłodzeniem warto je oczyścić z zabrudzeń. Zrobisz to za pomocą delikatnej szczoteczki lub arkusza ręcznika papierowego.

Powichrowscy Uprawa Pieczarek

JAK DŁUGO MOŻNA TRZYMAĆ PIECZARKI W LODÓWCE?

Powichrowscy Uprawa Pieczarek,

Jeśli decydujesz się na przechowywanie pieczarek w lodówce pamiętaj, że białe odmiany wytrzymają w niej maksymalnie 3-4 dni. Jeśli nie jesteś w stanie przetworzyć ich w tym czasie, możesz pieczarki zamrozić lub ususzyć.

JAK MROZIĆ PIECZARKI?

Powichrowscy Uprawa Pieczarek,

Zanim zechcesz zamrozić pieczarki, pomyśl o ich oczyszczeniu – tak jak przed włożeniem do lodówki. Małym nożykiem usuń resztki ziemi. Zastanawiasz się pewnie czy kroić je przed zamrożeniem. To zależy. Zależy od tego, do czego chcesz ich potem użyć. Jeśli planujesz przygotowanie dania, w którym bardziej przydadzą Ci się w wersji rozdrobnionej (np. sos lub zapiekanka), pokrój je na mniejsze części. W przeciwnym wypadku możesz mrozić pieczarki w całości.

Jeśli chcesz uniknąć sklejenia grzybów, rozłóż je najpierw na płasko – tak aby nie stykały się ze sobą, a następnie włóż całość do zamrażarki na 24 godziny. Dopiero po tym czasie można je porcjować i wkładać do kilku osobnych woreczków (oczywiście  przeznaczonych do mrożenia).

DLACZEGO PIECZARKI BRĄZOWIEJĄ?

Powichrowscy Uprawa Pieczarek,

Jeśli zastanawiasz się jak ocenić, kiedy pieczarki są zepsute, na pewno pierwszym kryterium wyboru jest dla Ciebie ich brązowienie. Otóż niekoniecznie jest to objaw ich zepsucia – zależy, w którym momencie przetwarzania zaobserwujesz powyższą zmianę koloru. Czasami wystarczy obrać je ze skórki i przekroić, aby po chwili zmieniły swoją barwę. Jeśli chcesz tego uniknąć, po prostu skrop je sokiem z cytryny.

Dlaczego pieczarki ciemnieją? Brązowienie świeżej pieczarki po przekrojeniu to zjawisko całkowicie naturalne. Tak, jak w przypadku jabłek, bananów czy ziemniaków. Jest to najzwyklejszy w świecie proces utleniania.

Kiedy natomiast pieczarki są zepsute? Na pewno w momencie, gdy wydzielają nieprzyjemny zapach i znacznie ściemniały pomimo tego, że ich wierzchnia warstwa nie została naruszona. Świeże pieczarki będą miały mocny i zamknięty kapelusz. Jeśli będzie on potłuczony, wilgotny i miękki, oznacza to, że grzyb nie jest już pierwszej świeżości, a jego smak i aromat na pewno nie spełni Twoich oczekiwań.

Jeśli zastanawiasz się co można przyrządzić z pieczarek, koniecznie zajrzyj do naszego wpisu, w którym zgromadziliśmy kilka ciekawych pomysłów.

Podziel się tym ze znajomymi!